26. 9. – 1. 10. 2024

Režisérka a umělkyně Jill Magid se vydává po stopách kontroverzního dědictví nejslavnějšího mexického architekta Luise Barragána.

Luis Barragán, přezdívaný „malíř mezi architekty”, patří mezi nejvýznamnější architekty dvacátého století. Pro Barragánův styl jsou typické jasné barvy, rafinovaná hra se světlem i atmosférická zákoutí navozující pocit skrytého tajemství. Jeho vlastní dům a ateliér je součástí dědictví UNESCO a Barragán byl hned druhým laureátem Nobelovy ceny pro architekty Pritzker Prize, což dokládá jeho mimořádný celosvětový význam. Česká veřejnost se tak vůbec poprvé bude moci seznámit s jeho výjimečným a fotogenickým dílem.

Film je zároveň prvním celovečerním dokumentem a poslední kapitolou věnovanou projektu The Barragán Archives americké konceptuální umělkyně Jill Magid. Magid zajímá, jak je možné, že soukromá společnost na dvacet let zamezila veřejnosti přístup k jeho archivu a zpochybňuje, zda má mít jeden aktér výhradní kontrolu nad tím, jakým způsobem svět vnímá Barragánovo dílo.


Uvádíme ve spolupráci s Galerií Vi Per.