26. 9. – 1. 10. 2024

O nás

Mezinárodní festival filmů o architektuře a urbanismu

O festivalu

Festival Film a architektura podněcuje diskuze o architektuře a urbanismu prostřednictvím projekcí autorských dokumentů, inovativních, experimentálních i hraných filmů. Přispívá k debatám mezi architekty, politiky a veřejností o podobě, potřebách a proměnách měst, nezbytných pro další rozvoj naší společnosti a díky vstřícnosti filmového média oslovuje nejširší publikum.

Každý ročník tvoří program několik tematických sekcí, které podléhají kurátorskému výběru a rozšiřují povědomí o současné kvalitní architektuře, významných architektech a jejich tvorbě, stejně tak i o problematice vizí měst, sociálních a enviromentálních tématech. Cílem festivalu je zachytit vývoj a potenciál architektury, ale také její přesah do jiných oborů, jako je výtvarné umění, literatura, film nebo divadlo. Cílem je najít společnou řeč s těmito obory a etablovat architekturu jako rovnocenného partnera.

Díky veřejnosti dostupnému a srozumitelnému médiu je pro filmový festival důležité poukázat i na aktuální problémy měst. Cílem je oslovit nejenom širokou veřejnost a zvýšit její zájem o architekturu, ale také skupinu zodpovědnou za rozvoj města a rouzpoutat debatu o možnostech nových přístupů v architektonické praxi.

O spolku

Spolek Kruh se věnuje propagaci architektury. Vznikl jako dobrovolné sdružení studentů pražské Akademie výtvarných umění na Škole architektury v roce 2001, v reakci na nedostatek informací o současné architektuře. Hlavním cílem projektu Kruh je pokusit se veřejnosti představit kvalitní a současnou architekturu, otevřít ji pro smysluplnou diskusi a umožnit dialogy mezi autory a obyvateli měst a obcí.

Kruh doposud uspořádal přes 250 přednášek a diskusí o architektuře (včetně několika desítek mimořádných přednášek architektů a architektech ze zahraničí) a vydal pět sborníků o architektuře mapující činnost Kruhu formou rozhovorů s autory přednášek. Od roku 2010 Kruh pořádá celorepublikový festival Den Architektury.

www.kruh.info

www.denarchitektury.cz

Fotogalerie