26. 9. – 1. 10. 2024

Filmová pouť za poznáním těch nejdůležitějších projektů přední architektky světového modernismu Liny Bo Bardi, která své srdce i stavby zasvětila Brazílii. Snímek byl natočen u příležitosti architektčiných nedožitých 100. narozenin a těží zejména z rozhovorů s jejími kolegy a přáteli.

ADAM GEBRIAN pro vás vybral a osobně ve Francouzském institutu v Kině 35 představí biografie svých oblíbených architektů.

Adam Gebrian: „Když jsem před téměř dvaceti lety poprvé v časopise zahlédl dvě betonové věže, jednu štíhlou a druhou robustní, okamžitě jsem se do jejich syrového výrazu zamiloval. Racionální forma byla prořezána organickými okenními otvory a toto spojení vytvářelo zvláštní napětí. Ještě více mě uchvátilo, když jsem pochopil vnitřní náplň – vertikální tělocvična. Bazén a nad ním několik hřišť na basketbal a fotbal v té větší věži, sály na gymnastiku, jógu, balet a šatny v té menší. Vzájemně spojené betonovými mosty. Byl to začátek nesmírného obdivu, který k autorce dodnes chovám a který se následně pouze prohluboval. Skrze návštěvy výstav (v Benátkách v rámci bienále, před dvěma lety v Mnichově ke stoletému výročí narození), ale především staveb, včetně jejího vlastního rodinného domu a již zmíněné tělocvičny. Ta je v Sao Paulu součástí sociálně-sportovně-vzdělávacího centra SESC Pompeia, jehož návštěvu považuji za svůj největší zážitek, jaký jsem kdy z architektury měl.“