26. 9. – 1. 10. 2024

Renomovaný architektonický filmař Murray Grigor ve svém celovečerním dokumentárním filmu sleduje celoživotní úsilí vizionářského génia Johna Lautnera pokusit se vytvořit „architekturu bez začátku a konce“.

ADAM GEBRIAN pro vás vybral a osobně ve Francouzském institutu v Kině 35 představí biografie svých oblíbených architektů.

Adam Gebrian: „V létě roku 2003 jsem nastoupil na praxi do holandské architektonické kanceláře Maxwan. Po večerech jsem postupně procházel jejich knihovnu, až jsem jednou narazil na velkou monografii s názvem Lautner. To, co jsem našel uvnitř, mě ohromilo. Neuvěřitelné spojení místa, architektury a konstrukce. Neuvěřitelně vynalézavý způsob, jak vytvářet celistvost na nejrůznější způsob. Nechápal jsem, jak je možné, že tohoto autora neznám, ale pak se mi vybavila poznámka Philipa Johnosona, že architekti se celosvětově proslaví pouze jednoprostorovými stavbami (koncertní síň, divadlo, fotbalový stadion), ale jen málokdy, když se věnují bydlení. Při listování jsem zjistil, že řadu staveb znám. Bazén, do kterého spadl Big Lebowski, balkon, ze kterého byla zdánlivě zastřelena Drew Barrymore v Charlieho andílcích, kuchyně, kde vaří a zpívá Cate Blanchett v Banditech, dům, na kterém tak lpí Gene Hackman v Soumraku, vila, kde Sean Connery bojuje se dvěma amazonkami v Diamantech, které jsou věčné. O pár let později jsem na Vánoce roku 2007 dostal možnost navštívit vilu Sheats-Goldstein, a pokud jsem SESC Pompeia označil za svůj největší architektonický zážitek v životě, tak tenhle bude těsně druhý. Pokud do LA pojedete, můžete se dovnitř podívat také, majitel nedávno vilu věnoval místnímu muzeu LACMA.“