26. 9. – 1. 10. 2024

„Bejrút má šest písmem, Berlín má rovněž šest písmen.“ Města Berlín i Bejrút byla v minulosti obsazena, zničena, rekonstruována a jejich obyvatelé dodnes říkají „západ a východ.“ Během filmu se Berlín a Bejrút stávají jedním městem. Jedním prostorem. Prostorem, ve kterém cítíte tíhu minulosti a lehkost života a sdílíte s Myrnou příběhy, dobrodružství a vzpomínky.

Myrna Maakaron se narodila v Bejrútu a vystudovala filmovou režii na Libanonské akademii umění. V patnácti začala hrát divadlo a od té doby se podílela na vzniku mnoha představení a filmů. V roce 2000 odešla z Libanonu studovat na pařížskou Sorbonnu a od roku 2002 žije v Berlíně. Ke svému zatím poslednímu filmu Berlin Beirut napsala: „Procházíte-li se po Berlíně i Bejrútu, všechno k vám promlouvá a láká vás. Společným kouzlem obou je kontrast: Berlín i Bejrút je kráasný i ošklivý, silný i slabý, hrdý i zlomený. Celý svůj život jsem žila v Bejrútu. Teď, když jsem tak daleko od domova, často hledám části a podoby svého Bejrútu. Můj pohled těká z jednoho místa na druhé ve snaze zachytit i ten nejmenší detail města. Dotýká se srdce: části Bejrútu jsou v Berlíně. Spousta míst, rohů, budov a zdí vypadá v obou městech podobně. Cítím v Berlíně vřelost Bejrútu. Cítím v Berlíně duši Bejrútu. Nastoupím do taxíku v Bejrútu a po chvíli z něj vystoupím v Berlíně. Berlín a Bejrút se staly jedním městem.“

Kamera provází mladou ženu, režisérku samu, na cestě dvěma města a vzniká tak film prosycený barvami, který objevuje podobnosti a specifika obou míst. Autorka uvažuje o tom, jaké je být vytržena z kulturního prostředí a jaké odloučení zažívá někdo, kdo žije ve dvou odlišných společenstvích. S humorem a lehkostí dítěte se vyrovnává se vzpomínkami na válku a násilí.

Tento film doporučil Festival dokumentárních filmů Jihlava.