26. 9. – 1. 10. 2024

Dokumentární film o proměně Berlína v druhé polovině 90. let, o doběm kdy po pádu berlínské zdi volaly velké plochy města po nové zástavbě. Žádné jiné město na světě nezažilo stavební boom v takovém měřítku jako Berlín v 90. letech. Snad jedině letecké snímky, které se ve filmu objeví, mohou dát představu o rozměru přestaveb.

Skoro pět let sledoval autor snímku Hubertus Siegert vznik mamutích projektů v centru města. Ve filmu neuslyšíte rozhovory ani komentáře. Místo nich Siegert s vynikajícími kameramany Ralfem Dobrickem a Thomasem Plenertem naslouchá lidem, kteří se na přestavbě podíleli, a sleduje projekty v různých fázích výstavby. Kromě známých architektů (Rem Koolhaas, Renzo Piano) nechává promlouvat politiky, městské úředníky a stavební dělníky. Film plyne kupředu v poklidném tempu, bez organizujícího principi a chronologického řazení. Tvůrci filmu použili také archivní záběry z pádu berlínské zdi a části staršího dokumentu o bourání Berlína po druhé světové válce.

Berlin Babylon představuje architekturu jako lék na rány, které zde zůstaly po pádu zdi, a které se rychle zacelují s každou další vzniklou budovou. Hlavní pozornost věnují tvůrci Potsdamer Platz, novým vládním budovám a okolí Alexanderplatz, kde se v době natáčení filmu kromě nekonečných debat ještě nic nedělo. Zvuky ze staveb se mísí s útočnou a zneklidňující hudbou Einstürzende Neubaten (jejichž název „Bortící se novostavby“ může být chápán rovněž jako příspěvek do diskuse).

Film je spojením dokumentu o architektuře, duchovním putováním časem a shrnutím pohnuté historie Berlína. Povinný film pro všechny milovníky Berlína i pro ty, které zajímá moderní architektura.

Hubertus Siegel se narodil roku 1959 v Düsseldorfu. Vystudoval historii, dějiny umění a divadelní vědu v Berlíně. Během studií se začal zajímat o vztah krajiny a architektury a natočil první dokumentární filmy.