26. 9. – 1. 10. 2024

Přesně měsíc strávili filmaři Ila Bêka a Louise Lemoine natáčením dokumentu o životě ve slavném brutalistickém komplexu Barbican Estate v Londýně i přilehlém Barbican Arts Centre.

Jak žijí lidé v této zrealizované utopii, která vyrostla v centru města na místě vybombardováném německými nálety během druhé světové války? Příběhy obyvatel ve snímku vytváří kaleidoskop dojmů a provází diváka tímto multifunkčním komplexem.

Filmařská dvojice Ila Bêka a Louise Lemoine spolu pracuje od roku 2005, kdy založila tvůrčí platformu Bêka & Partners. Ve vztahu k současné architektuře se ve své filmové tvorbě zaměřují zejména na hledání nových narativních forem. Jejich první společný film z roku 2008 Koolhaas Houselife označila mezinárodní kritika jako ikonický. New York Times o nich psal jako „kultovních postavách“ evropské architektury. Ila Bêka a Louise Lemoine se pravidelně účastní přednášek na prestižních školách a své snímky uvádějí v mnoha mezinárodních kulturních institucích, jako jsou MoMA, Centre Pompidou, Barbican Art Gallery, Canadian Centre for Architecture nebo NAI v Rotterdamu. Od letošního roku je všech jejich 16 snímků v zastoupení newyorského Muzea moderního umění.

Zahajovací večer festivalu Festival Film a architektura.