29. 9. – 5. 10. 2020

Summer School

17. - 23. 8. 2020

Festival Film a architektura představuje první ročník letní školy se zaměřením na film a architekturu, který nabídne studentům jedinečnou možnost prozkoumat město objektivem filmové kamery a příležitost vytvořit vlastní krátký film. Studenti se seznámí se základními postupy ve filmovém zachycování architektury a městského prostředí od prvotního nápadu, tvorby scénáře, natáčení, až po postprodukci pod vedením mezinárodně uznávaných expertů. Hlavní město Praha se svou jedinečnou historickou, ale i moderní a současnou architekturou a komplexní infrastrukturou vytvoří perfektní scenérii pro filmové expedice městem. Díky našemu partnerství se Scholastikou budou mít studenti možnost využít nejnovější techniku na úpravu zvuku a stříhání a pohodlné studijní zázemí v centru Prahy.

 

Hlavním hostem první ročníku letní filmové školy bude šéfkurátor největšího filmového festivalu o architektuře v Evropě, The Architecture Film Festival Rotterdam (AFFR), Jord den Hollander, který studentům představí kreativní přístupy k filmování architektury a prostoru města. Dalším hostem bude renomovaný dánský režisér Boris Benjamin Bertram, který bude přednášet o vyprávění příběhů skrze dokumentární medium. Školou studenty provede česko-japonská filmařka Haruna Honcoop, která natočila oceňovaný dokumentární snímek Built To Last – Relics of Communist-Era Architecture (2017) a momentálně pracuje na natáčení architektury olympijských stadionů. Vlastnímu natáčení budou předcházet cykloprojížďky s přizvanými architekty, na kterých se studenti seznámí s organismem města. Škola bude doplněna o přednášky s dalšími významnými hosty z oboru filmu, architektury a urbanismu, se kterými budou studenti moci diskutovat a sbírat praktické zkušenosti. 

JORD DEN HOLLANDER 

Architekt, spoluzakladatel a šéfkurátor nejvýznamnějšího filmového festivalu o architektuře – Architecture Film Festival Rotterdam (AFFR) neúnavně podporuje a rozvíjí kreativní propojování filmu a architektury. Festival AFFR, který představuje téměř 100 filmů ročně, hostí také odborníky z celého světa a vytváří síť podobně smýšlejících organizací. Jord den Hollander byl kurátorem několika mezinárodních filmových festivalů a cestuje po světě jako učitel master class pro film a architekturu. Jeho dlouhodobý projekt Cycling Cities je dokumentární filmem představujícím 10 až 15 měst po celém světě z pohledu cyklisty. V letní škole představí také svůj snímek o holandských ambasádách nazvaný Mission Statements

HARUNA HONCOOP

Česko-japonská filmařka se ve své práci věnuje dokumentárním i experimentálním filmům se zaměřením na architekturu, urbanismus, politiku a Asii. Její dosavadní tvorba čítá na 15 krátkých hraných a dokumentárních filmů, dále také výstavy videoartu, včetně jejího nejvýznamnějšího dokumentárního projektu Built To Last – Relics of Communist-Era Architecture (2017). Haruna má dlouholeté zkušenosti s výukou filmu a filmovými workshopy po celém světě. V současné době připravuje film o olympijské architektuře a urbanismu s názvem Olympic Halftime

BORIS BERTRAM

Filmový tvůrce, režisér, producent a partner ve společnosti Good Company Pictures je autorem oceněných dokumentů zaměřených na globální trendy, mezinárodní politiku a obecné životní podmínky v náročných kontextech. S jedním ze svých nejnovějších filmů The Human Shelter (2018) se vydal na globální expedici, během které zkoumal, co tvoří domov pro lidi žijící v extrémních podmínkách. Jeho poslední film Photographer of War (2019) byl nominovaný na Nejlepší dánský dokument. Bertramovy filmy získaly řadu dalších ocenění na mezinárodních festivalech a byly promítány na speciálních projekcích, mimo jiné v sídle OSN v New Yorku. Dlouhodobě také vyučuje a působil jako lektor na Národní dánské filmové škole.

PRO KOHO?

Letní škola je určena především pro studenty a mladé profesionály, kteří se pohybují v oborech spojených s filmem či architekturou a mají zájem o prostředí, ve kterém se denně pohybujeme a které nás silně ovlivňuje. Požadavkem pro přijetí je základní znalost práce s DSLR kamerou. Studenti by měli mít svoji vlastní kameru na natáčení. Hlavním jazykem letní školy je angličtina.

PROČ?

Letní škola má za cíl umožnit mladým lidem vnímat městský organismus skrze filmovou kameru a vytvořit vlastní krátký film, který bude vedle výtvarných ambicí mít i společenský přesah. Zásadním přínosem školy je možnost seznámit se a pracovat s mezinárodně uznávanými odborníky, kteří studentům poskytnou cenné zkušenosti, nové přístupy ve filmové tvorbě s tématem architektury a v neposlední řadě motivaci pro jejich vlastní tvůrčí činnost.

ZA KOLIK?

550 EUR

Cena zahrnuje celotýdenní program včetně workshopů, přednášek, tutoriálů s odborníky. Pracovní materiály, zázemí a vybavení pro úpravu filmů. Drobné občerstvení během dne. 

 

Studentům bude nabídnuta možnost zlevněného ubytování v partnerském hotelu. 

PŘIHLÁŠKA

Přihlášky zasílejte e-mailem na adresu program@filmarchitektura.cz. Přihláška musí obsahovat 2 následující dokumenty v angličtině a ve formátu PDF:

 

  1. Krátkou esej o 500 slovech na téma Pohyb ve městě. Doporučujeme zaměřit se na jeden konkrétní úhel pohledu, který může být výchozím bodem pro vznik krátkého filmu.
  2. Váš životopis s podrobnými údaji o vzdělání, odborné praxi a spolu s dalšími relevantními informacemi.

 

Vybraní uchazeči budou informováni začátkem května 2020. Výběr studentů bude probíhat na základě obdrženého životopisu a hodnocení jejich kritického myšlení o městě.

 

Pro více informací nás kontaktujte na adrese program@filmarchitektura.cz.