/  Moriyama-San

Moriyama-San

Jeden týden v neobyčejně obyčejném životě pana Moriyamy, osvíceného nadšence japonského umění, architektury a hudby, který žije v Tokiu v domě z roku 2005 postaveném nositelem Pritzkerovy ceny Rjuem Nišizawou (spoluzakladatel významné architektonické kanceláře SANAA). Náhodným setkáním jsme vtaženi do intimity tohoto experimentálního mikrokosmu, který zcela redefinuje vnímání běžného domácího života. Filmař Ila Bêka velmi spontánním a osobním způsobem zachycuje jedinečnou osobnost majitele domu: městského poustevníka žijícího v malém souostroví míru a rozjímání v srdci Tokia. První film o noise hudbě, artistickém čtení, němých filmech, ohňostroji a japonské architektuře. Jedná se o nejnovější film z kolekce oceňovaných filmařů.

One week in the extraordinary-ordinary life of Mr. Moriyama, a Japanese art, architecture and music enlightened amateur who lives in one of the most famous contemporary Japanese architecture, the Moriyama house, built in Tokyo in 2005 by Pritzker-prize winner Ryue Nishizawa (SANAA). Introduced in the intimacy of this experimental microcosm which redefines completely the common sense of domestic life, Ila Bêka recounts in a very spontaneous and personal way the unique personality of the owner: a urban hermit living in a small archipelago of peace and contemplation in the heart of Tokyo. From noise music to experimental movies, the film let us enter into the ramification of the Mr. Moriyama’s free spirit. Moriyama-San is the first film about noise music, acrobatic reading, silent movies, fireworks and Japanese architecture.

Režie/Direcotr: Ila Bêka

Země původu/Country of origin: Francie/France

Rok/Year: 2017

Stopáž/Duration: 63 min.

Jazyk/Language: JP+EN

PRAHA: úterý/Tuesday 2. 10., 20:30, Kino Světozor (velký sál), vstupné/admission: 100 Kč 

 

 

 


The Divine Way: předfilm / short film

Cesta do ráje začíná v pekle (Dante Alighieri)
Krátký snímek volně inspirovaný Danteho Božskou komedií, provede diváka spolu s hlavní hrdinkou nekonečným labyrintem schodišť. Žena sestupuje níž, schody se proměňují a ona se ocitá v jejich nebezpečném sevření. Snímek osobně představí režisérka.

The journey to Heaven begins in Hell (Dante Alighieri)
This short film loosely inspired by Dante’s Divine Comedy will take the viewer together with the main character through the endless labyrinth of stairs. While the woman is descending, the stairs start to change and she finds herself in its dangerous grips. Film will be introduced by its director.

Režie/Director: Ilaria Di Carlo

Země původu/Country of origin: Itálie/Italy

Rok/Year: 2018

Stopáž/Duration: 15 min.

Jazyk/Language: bez dialogů/no dialogues