/  Festival warm up: Built to Last

Festival warm up: Built to Last

Série deseti krátkých experimentálních filmů Na věčné časy Relikty architektury socialistické éry utváří audiovizuální mozaiku, která mapuje poválečnou architekturu socialistické éry v jedenácti zemích východní Evropy (Moskva, Berlín, Bratislava, Budapešť, Bukurešť, města v Polsku, České republice, Srbsku, Kosovu a Albánii, a v Bulharsku). Časově pokrývá počátky stalinistické architektury, sorelu, přes brutalismus, high-tech a socialistickou modernu až do zlomového roku 1989.

V architektuře se petrifikuje myšlení a životní styl doby, ve které vznikala. Každá stavba nese i svůj příběh. Ačkoliv časem chátrá, hmota architektonického díla zůstává stále stejná. Mění se ale její význam pod vlivem historické či politické situace ve společnosti, která ji vytvořila. Architektura postavená za socialismu s sebou kvůli problematické historii východní Evropy přináší řadu předsudků a kontroverzních otázek i nedorozumění v podobě špatného nálepkování jednotlivých stylů, které v některých případech šly i době navzdory. Od pádu železné opony v roce 1989 se její hodnocení prudce proměnilo a několik dekádách se často zcela ničí nebo radikálně přestavuje. Málokdy probíhá rekonstrukce tak, aby zůstala reliktem své doby a mohla nás vést k její reflexi.

V krátkých filmech znovu statická architektura socialismu ožívá a vytváří kaleidoskop pohledů na důležité stavby, jež zachycuje současný stav administrativních i obytných budov, soch, mozaik a reliéfů a památníků umístěných jako propagace režimu do veřejného prostoru. Dokumentární záběry jsou konfrontovány s dobovým archivním filmovým materiálem, jenž příběhy daných míst staví do historického a politického kontextu. Film jak zachycuje památky samotné, tak důležité historické momenty spojené s jednotlivými místy. Každý z filmů je podkreslen originální hudební elektronickou kompozicí od hudebních skladatelů z jednotlivých zemí, zremixovanou s autentickými zvuky daného města, dobovými budovatelskými písněmi a proslovy komunistických politiků (Lenin, Ulbricht, Kádár, Ceausescu, Tito, Živkov).

K filmu existuje doprovodný web www.built-to-last-project.com, na kterém jsou uvedeny informace ke všem lokacím uvedených ve filmu, fotografie, mapa lokací, profily tvůrců a možnosti další prezentace celého projektu (např. VJ/DJ set, výstava, intervence do veřejného prostoru pomocí videomappingu atd).

Program večera:
19:00-20:15 Představení štábu filmu, projekce BUILT TO LAST
20:15-20:30 přípitek
20:30-21:30 Diskuze na téma Architektura éry socialismu v post-komunistických zemích východní Evropy (moderuje Petr Klíma)
21:30-00:00 Afterparty – zvuková instalace: Jan Burian ml. (tyto alba /Kyklos Galaktikos), DJ Minoo (Krakow, PL), DJ Pavel Kraus / vizuální instalace na panoramatické plátno: VJ Tadeáš Haager 

Vznik filmu podpořil International Visegrad Fund – ART & SOUND RESIDENCY, freeSaM a FAMU CAS.

Režie: Haruna Honcoop

Země původu: Česká republika

Rok: 2017

Stopáž: 59 min.

Jazyk: anglické mezititulky

Čas projekce: pátek 29.9., 19:00 (Festival Warm UP)

Kino: CAMP

Vstupné: zdarma

 Built To Last – Relics of Communist-Era Architecture

An experimental documentary exploring the fate of grand Soviet-style buildings and monuments erected during the communist era (1945-89) in countries in Central and Eastern Europe. Moving along the spiral from Moscow to Berlin, Warsaw, Prague, Bratislava, Budapest, Bucharest, Belgrade, Pristina, Tirana and Sofia, the film mixes and fuses the past and present conditions of administrative buildings, museums, monuments, working class homes, communist party headquarters, hotels, and panel housing projects. The series of ten short films examines the often dramatic changes in public attitudes to these relics of our recent past, which were built with the intention that they would last forever.

Programme:

19:00-20:15 Film introduction and screening
20:15-21:30 Discussion with architecture historians – Petra Švardová (AVČR), Petr Klíma (ZČU), Veronika Vicherková (FA ČVUT, Architektura 489, FHS UK, FFUK, povalecnaarchitektura.cz, docomomo.cz), Šárka Svobodová & Jaroslav Sedlák (VUT), Haruna Honcoop (filmmaker and founder of Built To Last Project)
21:30-00:00 afterparty – DJ set & live VJing with architecture theme – Tadeáš Haager, Minoo, Jan Burian Jr, Pavel Kraus

Directed by: Haruna Honcoop

Czech Republic, 2017,  59 min., English friendly

Screening: 29.9., 19:00 (Festival Warm UP)

Cinema: CAMP

Entrance fee: free