/  Slightly Modified Housing

Slightly Modified Housing

Šestnáctipatrový pařížský věžák Bois-le-Prêtre, navržený v 60. letech minulého století Raymondem Lopezem, byl v roce 2013 téměř odsouzen k zániku. Devadesát šest bytů potřebovalo akutní přestavbu. Úřady nakonec rozhodly o jeho renovaci a realizace se chopili architekti Anne Lacaton & Jean Philippe Vassal spolu s Fredericem Druotem. Největším přínosem bylo vytvoření zimních teras, díky čemuž se zvětšila obytná plocha a do bytů se dostalo mnohem více světla. Rekonstrukce trvala dva roky, během které spolu obyvatelé a dělníci sdíleli jeden prostor, a i když byla vedena velmi citlivým způsobem, přinesla nájemníkům do života zásadní změnu, s níž se mnozí z počátku během stavby těžko srovnávali. Proměna je ukázána skrze subjektivní pohled obyvatel, kteří nás vpouštějí do svých příbytků a my s nimi následně sdílíme jejich zvyklosti, obavy, frustrace a postupně i radosti z nového bydlení. Architekti za projekt získali cenu Design of the Year 2013.

Promítáno s krátkým předfilmem Imaginaries of Transformation. Film osobně uvede režisér Guillaume Meigneux.

Režie: Guillaume Meigneux

Země původu: Francie 

Rok: 2013

Stopáž: 77 min.

Jazyk:  francouzsky s anglickými tit.

Projekce v Praze: pondělí 2.10., 19:00

Kino: CAMP

Vstupné: zdarma 

Projekce v Plzni: sobota 30.9., 18.00

Kino: DEPO2015

Vstupné: 50 Kč

Slightly Modified Housing

This fascinating documentary deals with an ambitious and special renovation project in Bois-le-Prêtre, an apartment tower in Paris. The building previously nicknamed as “Alcatraz” was ready for demolition, but instead the city authorities decided to refurbish it, apartment by apartment. Due to the project, this block of some 100 social houses was creatively brought back to life by architects, Anne Lacaton, Jean Philippe Vassal and Frédéric Druot, whose competition-winning suggestion to regenerate the 1960’s tower block was implemented in 2011.

Even though they take a careful approach, the process brings some fundamental changes for the inhabitants. The film chronicles the transformation period from the residents’ point of view. We can enter their personal spheres and learn everything about their small apartments, their habits and routines, their joys and frustrations. The film proves that in the end, architecture is really about human interaction. It also documents a project that at its very core challenges our consumption culture.

Screened together with a short film: Imaginaries of Transformation. The film will be introduced by its director Guillaume Meigneux.

Directed by: Guillaume Meigneux

France, 2013, 77 mins, in French with English subtitles

Sreening in Prague 2.10., 19:00

Cinema: CAMP

Entrance fee: free

Screening in Plzeň (Pilsen): 30.9., 18.00

Cinema: DEPO2015

Entrance fee: 50 Kč