/  Zahájení festivalu: 25 Bis

Zahájení festivalu: 25 Bis

Vlivný francouzský architekt Auguste Perret, průkopník železobetonové architektury, nestavěl pouze průmyslové a veřejné stavby, ale také bytové domy. Tím nejznámějším v Paříži je dům čp. 25, který se nachází na ulici Franklin. Perret ho postavil na počátku své kariéry v roce 1903. Betonová struktura domu tu není skrytá, jak bylo tehdy zvykem, ale je přímo součástí vnějšího designu domu. Snímek je natočený z několika úhlů pohledu a jeho snahou je najít subjektivní, nehmatatelný prvek z jeho historie. Jako ústřední postavu si filmaři volí správce, který zná nejen dům, ale i jeho obyvatele. Z intimní povahy příběhů, se kterými se divák prostřednictvím jeho postavy seznamuje, a díky mnoha náhodným a vtipným okamžikům, které se před námi přímo odehrají, pak film vykresluje podstatu tohoto místa – jeho genius loci.

Uvídíme s přispěním Francouzského institutu v Praze.

Režie: Ila Bêka, Louise Lemoine

Země původu: Francie

Rok: 2014

Stopáž: 46 min.

Jazyk: francouzsky s anglickými tit.

Čas projekce: sobota 30.9., 18:30

Kino: Kino 35 Francouzského institutu

Vstupné: 100 Kč, vstupenky lze zakoupit online na webu Kina 35.

25 BIS

The film is an intimate portrait of a masterpiece of the beginning of Auguste Perret’s career: the building located on the 25 Bis, rue Franklin in Paris.“25 bis“ talks to us from a different point of view, searching for the intangible and subjective element of the building’s history: the depht of the human print. naked from his permanence, the building appears as a sedimentation of life stories where each layer has left the trace of a passage.
From the intimate nature of these stories, the film draws this fragile and undefined essence that could be called „the place’s soul“.

Directed by: Ila Bêka, Louise Lemoine

France, 2014, 46 min., French with English subtitles

Screening: 30.9., 18:30

Cinema: Kino 35 

Entrance fee: 100 Kč